Make your own free website on Tripod.com
Kliknete prosim, jestli stranka neni ve framu.
BIOGRAPHY 
[základní údaje] [debut] [začátek kariéry] [mezinárodní kinematografie 
[ne jenom herečka] [anna karenina] [ochránkyně přírody] [kniha] [reklama] [divadlo] [agent]
 
 
 
     ZÁKLADNÍ ÚDAJE

malá Sophie Maupu

 
 
Jméno: Sophie Marceau
Narozena: 17. listopad 1966
Místo nar.: Paříž, Francie
Přezdívka:  Flatfoosie (plochonožka?)
Výška:  1,73 m
Vlasy: Hnědé
Oči: Hnědé
 
 
 
 
 
     1980 - LA BOUM, SOPHIIN DEBUT
 
     Sophiino skutečné jméno je Sophie Maupu. Narodila se v Gentilly sedmnáctého listopadu 1966. Gentilly je předměstí Paříže, kde její otec pracoval jako řidič náklaďáku. Sophiina matka Simone pracovala jako pordavačka v Galeries Lafayette. Vyrůstala dost daleko od studiových světel. Ne však dlouho. Sophie Marceau začala účinkovat ve filmech jako čtrnáctiletá. V té době se dozvěděla od jednoho přítele, že Claude Pinoteau (francouzský filmový režisér) hledá nové tváře pro teenagerský film s názvem La Boum(Večírek). Tento nenápadný film měl obrovský úspěch, jedna z prvních profesionálních fotekcoz vedlo k natočení pokračování La Boum 2 (1982), za který Sophie obdržela v roce  1983 cenu "Ceasar for Most Promising Actress" (tedy Cézara za nejslibnější herečku). Po tomto odkoupila zpět svůj kontrakt s Gaumontem na jeden milión francouzských franků. Tehdy ji bylo šestnáct.

    Jak už víme, její rodné jméno bylo Sophie Maupu, ale  z čistě profesionálních důvodů (tvrdí Sophie) si změnila příjmení na Marceau, ne však proto, že se tak jmenuje známý francouzský mim. Vyjádřila se, že nemá ráda umění tohoto mima, kterého spousta lidí pokládá ze jejího otce. Inspirací pro jméno jí totiž byla pařížská ulice"avenue Marceau" vedoucí z "Place Charles de Gaulle" (od Arc de Triomphe (Vitězného oblouku)) k mostu přes Seinu pojmenovaném "Pont des l'Alma". Tato ulice je totiž coby kamenem dohodil od sídla Artmedie, agentury, která reprezentuje Sophie Marceau. Jestli se však Sophie Marceau zeptáte, jak ji máte oslovovat, odpoví jednoduše "Sophie".
 
 

 
     ZAČÁTEK KARIÉRY, ZULAWSKI
    Od té doby se Sophie stala jednou z nejpopulárnějších a nejuznávanějších hereček ve své zemi - zatím však stále nepatří k mezinárodním hvězdám.  Ve věku 16ti let si Sophie zahrála s Gerardem Depardieu a Catherine Deneuve ve filmu  "Fort Saganne" a potom znovu s Depardieu v Maurice Pialatě filmu "Police." V tom samém rocu, 1984, Sophie Marceau  dělala jeden ze tří filmů s Polským režisérem Andrzejem Žulawskim, "L'Amour Braque".

"Jistě, musela jsem si půjčit peníze," říká na margo odkoupení smlouvy od Gaumontu, "Neměla jsem takovou sumu. Lidi dělaly všechno aby mi zabránili dělat L'Amour Braque se Žulawskim. natáčení s ZulawskimBylo to násilné a téměř rasistické. Patřila jsem Gaumontu (studio, pro které tehdy pracovala), byla jsem jejich malý mazlíček, musela jsem poslouchat. Ale to se nedalo snášet. Procházela jsem se po Champs Elysees přemýšlejíc, co bych měla udělat. Bála jsem se uvěznení pro porušení kontraktu." Žulawski natočil se Sophie také "Mes Nuits Sont Plus Belles Que Vos Jours" a "La Note Bleue."

    Hned, jak uspěla na obrazovce, její veřejná image se změnila. Z maličkého sladkého bonbónku francouzského kina se stala roztomilá svůdnice; tuto image podporovali i téměř roční série článků o ní ve francouzském časopisu Paris Match a hlavně v časopisech  'pro dospělé', Sophie Marceau se často ocitala  na vrcholu žebříčku voleného francouzskými muži jako žena, s kterou by se nějraději vyspali.

    Sophie  dále účinkovala v té době ve filmech "Fanfan," s Vincentem Perezem; "Pour Sacha"; "Pacific Palisades"; "L'Etudiante"; "Chouans"; "Descente Aux Enfers" a "Joyeuses Paques." (komedie s J. P. Belmondem).
 
 

"Už nemám žádné tajemství," říká o svém velmi sledovaném živote. "Vědí o mně všechno."
 
 
 
     VSTUP DO MEZINÁRODNÍ KINEMATOGRAFIE
 
tréning na roli ve filmu d'Artagnan's doughter    Na začátku 90tých let, se Marceau rozhoduje vstoupit na pole mezinárodního filmu, nechávajíc francouzský filmový průmysl daleko za sebou. Tato cesta vedla k velkému úspěchu: v roce 1995 si zahrála v italském filmu Michelangela Antonionia "Beyond the Clouds". Tento film, kde hrála po boku Johna Malkoviche, ovlivnil filmovou historii v Japonsku. Vůbec po prvé Japonská Správní Komise pro etiku filmu povolila zobrazení scén odhalujícich ohambí v japonských kinech. Krátce nato byla Sophie zvolena francouzskou velvyslankyní šarmu pro východní Asii a dodnes se tam těši vysoké popularitě.
V roce 1995, Sophie Marceau účinkovala i v jiném francouzském filmu - "D'Artagnan's Daughter," ve kterém si osobně vyzkoušela šermování a dost kaskadérských kousků.
 
 
"Prijďte do Paříže," říká Sophie Marceau, "a uvidíte, že sex je všechno, o čem se každý baví. Lidi jsou posedlí! Je to všude. Jak dlouhý je tvůj penis? Jak velké jsou tvoje prsa?"
 

jako princezna Isabelle v Statečném srdci    Její role ve filmu, který výhrál Academy Award, "Braveheart" je prví Sophiina anglická role. Na otázku, proč zvolil Sophie pro roli princezny Isabelly, Mel Gibson odpověděl: "No, je krásná, je francouzka a je dobrá herečka. Ta role potřebovala aspoň dvě z těchto věcí." Bettina Rheims, která Sophii často fotografovala, ji nazvala "Nejkrásnější a nejsmyslnější z mladých hereček".
 
 

"Hraní je zázračná terapie pro lidi. Namísto trápení to někdo odtrpí za vás." 
 
 
     SOPHIE NENÍ JEN HEREČKA
 
promotion foto pro Hollywood    Na jaře 1995, Sophie režírovala svůj první film,"L'aube a l'envers", 8 minutový krátký film podle scénáře, který sama napsala během natáčení Statečného srdce. Ve filmu hrála  Judith Grodoche. Tento film otevřel "Un Certain Regard" v 95ém roce filmového festivalu v Cannes a byl velice dobře přijat.
 
    Sophie je kritičkou francouzského filmového průmyslu: "Je skvělé, že americká kinematografie představuje takovou hrozbu. Ve Francii máme jenom pseudo-autory, kteří v hlavě nemají žádnou myšlenku." Má Hollywoodského agenta, ale přesto nemá tendence přesunout se do Los Angeles a hrát podle pravidel Hollywoodu jako Julie Delpy.
 
po porodu Vincenta
    Dne 24ého července 1995 Sophie porodila své první dítě, chlapce jménem Vincent (52cm, 3,86kg). Není provdaná a žije v Paríži (to se píše 1996, ale v současnosti žije Sophie ve vile u moře v Santa Monice nedaleko Los Angeles a Vincent je tam zapsaný v místní francouzké škole) s už vzpomínaným Andrzejem Žulawskim, polským režisérem, který je starší o 24 let a který je též otec jejího dítěte. Sophie své dítě miluje natolik, že si ho často bere s sebou na natáčení.
 
"Ženy, které nemají děti, žijí jen napůl. A když některá tvrdí, že s dítětem musí ještě počkat, protože teď na něj nemá čas, tak je to jen výmluva, projev sobectví..." 
 
 
     ANNA KARENINA
 
jako anna karenina    V 96ém  Sophie Marceau dostala jednu z nejpamětnějších rolí, roli Anny Kareniny. -  pravděpodobně roli století pro jakoukoli herečku. Nádherná, aristokratická mladá žena, která žije na vrcholu společnosti imperiálního Ruska opouští svůj osamělý a nenaplněný život....drsný voják s urozeným titulem a vášnivým srdcem....záležitost, která začne jako soukromé pobláznění, ale brzy se stane skandálem pro celé město... Klasická romantická novela Lva Nikolajeviče Tolstého, Anna Karenina, vykresluje nezapomenutelný portrét dvou lidí, kteří ztrácí sami sebe v zápalu lásky tak silné, že panuje nad jejich existencemi, navždy mění jejich přátelství, rodiny a budoucnost. Jejich skandální aféra je podbarvena kontrastem v příběhu bohatého ale iluzí zbaveného  velkostatkáře a jeho sňatku s dívkou z nižší společnosti. Ačkoli jejich vztah začíná váhavě, po čase se prohlubuje a rozvíjí se, prínašejíc páru štěstí a naplnění jejich snů.
 
 
 
 
 
     SOPHIE MARCEAU - OCHRÁNKYNĚ PŘÍRODY
  Sophie a kůň :-)
    Sophie je vyslovený oponent krvavých sportů. Přidala se k Brigitte Bardot v protestu proti střílení holubů v Gironde a býčím zápasům v Provence. "Hnusí se mi všechny formy násilí. Pro mě toreador, který umučí býka ztrácí důstojnost muže, když neumí respektovat život a schvaluje tuto hru smrti."  Sophie také zbožňuje venkov a tráví tam spoustu času. Vlastnila antickou farmu v Seine-et-Marne, ale opustila ji na dobro po té, co lovci zastřelili její kočky a a někdo ukradl jednoho z jejich psů, jedenáctiletou kokršpanělku Lolitu.
 
 

 
 

"Potřebuju období, které bych strávila v rytmu deště a slunce. Ve městě je to jako by ste těžko rozeznávali rozdíl mezi nocí a dnem." 
 
    Kromě své práce ve prospěch ochrany zvířat se Sophie také stala patronem Arc-en-Ciel ("Duha"), organizace, která pomáhá nemocným dětem realizovat jejich sny.
 
 
     JEJÍ PRVNÍ KNIHA
Přebal knihy Lhářka    Sophie vydala knihu s názvem "Menteuse" (Lhářka), French Elle, červenec 1996. Ještě jsem ji neviděl, ale dá se předpokládat, že je dostupná ve Francii, možná i v některých jiných evropských zemích. Bohužel, Česká republika ani Slovensko mezi ně nepatří, proto mám o této knize jen málo informací.
 
 
 
 
     V REKLAMĚ
na plakátě pro Guerlain
    Sophie byla zvolena novou tváří Guerlainu pro jejich parfém Champs-Elysées. Reklama ukazuje Sophie vystupující z auta svého přítele, zřejmně po hádce. Vrací se pak k autu, bere kytici květů ze sedadla spolujezdce a běží podél  Champs-Elysées s Vítězným obloukem v pozadí vyhazujíc květy do vzduchu. Reklama byla natáčena v pět ráno v Paříži a byla režírovaná Petrem Lindberghem. Když se Sophie zeptali, jak se cítí při účinkování v reklamě jako ztělesnění francouzského stylu a kultury, jednoduše odvětila: "Nevidím velké rozdíly mezi tím, kdy jsem byla dvanáctiletá holka." Chtěla to. Jednoduše tehdy požádala svého agenta a slouva byla její. Reklamní billboardy dokonce inspirovali Juliena Clerca ke skladbě Prsa Sophie Marceau. O její reakci na to si můžete přečíst v news. Hlavní slogan reklamní kampaně zní: "Život je nejlépe hrát bez scenáře". Jakoby to bylo o Sophie?
       Sophie Marceau si také své prsa nechala poistit ve výši několika miliónů franků a vysvětlila to slovy:"Vždyť je to nejkrásnější část mého těla."
 
 
     DIVADELNÍ ÚČINKOVÁNÍ
 
    Debut na jevišti ve hře Jean Anouilho "Euridyce" ji v roku 1991 přinesl Molierovu cenu za nejslibnějšího začátečníka. Sophie si zahrála také Elizu Dolittle v Shawově "Pygmalionu" v divadle Theatre des Arts Hebertot.
 
 
     AGENT
 
Sophie Marceau At Artmedia Sophin podpis
       10 avenue George-V
             75008 Paris
               FRANCE
             c/o Artmedia
 
 

stránka optimalizována pro Netscape Communicator 4.0, grafické rozlišení 800x600, author: Jospain