Make your own free website on Tripod.com
Sophie Marceau
BIOGRAPHY 
 
 
 MENTEUSE (LHÁŘKA)
 
        Kniha Lhářka, semi-autobiografická novela, je první knihou Sophie Marceau. Její napsání trvalo čtyři roky a byla publikovaná v roce 1996 v nakladatelství Stock. Čitatelé sledují vývoj mladé herečky jak cestuje do Cannes a do Ameriky a jak přemýšlí o svém dětství. Jěště jsem tu knihu neviděl, ale dá se předpokládat, že je dostupná ve Francii a možná i v některých dalších evropských zemích (například v Polsku kniha vyšla pod názvem Klamczucha). Knihu můžete vyhrát v soutěži na stránkách Belles de Jour 2: Sophie Marceau.
 
 
 
     ÚRYVKY
 
Úryvek, kde Sophiina hrdinka popisuje zážitek z první sexuální zkušenosti:
        "Byla jsem mladá na lásku. Měla jsem sotva odvahu podívat se na to křehké tělo, které se nadýmalo do mysteriózních křivek a záhybů, stále nevědomé si podstaty, z které bylo formováno, před tím než už bylo znesvěcěno."

        "Vidět se zmítat kolem jako pytel bez pocitu hanby, nechat se hmoždit drsnými rukami, které se boří do vašeho masa, které ho záměrně týrají pro vlastní potěšení... žádostivost přicházela ruku v ruce s pokorou, musíte ponížit nebo být ponížen, odhodit nabok dobré spůsoby a vzájemný respekt, musíš se potit, vzdychat, sténat a doširoka se otevřít. Rozkoš je špinavá. Dospělí se neobávají snížit se - nakonec, oni už jsou odporní"

        "Po prvé jsem neřekla nic. Později jsem se podívala na sebe nahou, sama v koupelně. Krvácela jsem. neřekla jsem nic mojí matce ani nikomu jinému. Byla to moje chyba, nebylo to příjemné, ale my všetci musíme vyrůst. Nikdo mi nic neřekl i tak, a já jsem akceptovala sklamání. Připravena vydat se znovu, tak jsem se cítila..."

        "Dívala jsem se na své tělo v zrcadle,  neústupně v naprostém tichu. Neplakala jsem. Dnes na to stále myslím. Myslím na to velmi často."
 

 
     SOPHIE O KNIZE
 
Proč jsi si zvolila název "Lhářka" ?
        "Protože je to  krátké a protože to sedí postavě mé novely... Kniha je výčtem názorů na otázky, které pokládal jeden člověk dvaceti jiným, ale nechci být tak odvážná a řici: "Všechno to znám, všemu rozumím" To je důvod, proč jsem zvolila "Lhářku", trošku zlehčit tón knihy."

O jejich spisovatelských schopnostech:
        "Nevím, jak vyprávět velký příběh, ale radši vyprávím více malých příběhu. Nevím, jak pozorovat věci kolem mně. Trvalo mi čtyři roky, než jsem napsala tohle mini dílko."

Je to velmi autobiografické.
        "Více, či méně. Cítila jsem se volná v přechodu od pravdy k fikci. Někde jsou tam úplne vymyslené pasáže, které vykládám v první osobě; jiné fakta byly kompletně změněné. V skutečnosti se většina věcí z knihy nikdy nestala. Protože jsem se rozhodla pro první osobu, lidé jsou náchylní věřit, že je to všechno pravda - ale nikdy jsem nechtěla vyprávět můj životní příběh. Jak hrozná myšlenka!"

Obáváš se kritiků?
        "Ano, velmi. Více, než kvůli filmu, protože jsem zodpovědná sama."
 

 
     KRITIKY
 
        Sophie Marceau je jistě milé děvče, více přirozené a neafektované než průměr, někdy dokonce i dobrá herečka (V Pialacove Policii, například). Naneštěstí, naše bláznivé časy ji přivedli k víře, že kdokoliv může napsat knihu. A tak si řekla: Proč né já? Nečetla žádného ze současných francouzských autorů (Sama to přiznala v Paris Match), ale co! Stačí naškrábat pár opisů, bez humoru a stylu, a vykládat svůj životní příběh v první osobě. Když jste slavný, najde se dost blbečků, kteří to koupí. Sophie Marceau je nepochybně nevědomky potvrzením Gombrowiczovych slov: "Psaní je velmi jednoduché a proto je tak velmi těžké"
recenze v časopise Elle
        Promiňte mi mou úpřimnost, ale to co jste udělala, moje drahá Sophie, je považování vašich čtenářů za idioty, pošpinění literatúry a úrážka skutečných spisovatelů. Lidé, kteří vám poradili publikovat tento text nejsou vašimi přáteli, protože vám dovolili se strapnit. Jsem nemocný z čtení vět jako: "Jsme odsouzeni k životu s trablemi, nebo je může jeden zapomenout a udržet si jen sůl a svěžest dní, které se prostírají v nás?" Vedle vás je Judith Godr?che jako Proust!

        Sorry: Nikdo se nestane spisovatelem přes noc. Naši dva oblíbení Marceau jsou stále Félicien (autor Creezy) a ten mim (on, alespoň, neřekl nic).

        Celkem dobrá a zajímavá kniha, někdy se težko chápe.

sliver

Sophiina odpověd, z interview v časopisu  Neon:
        "Jestli jsem byla překvapená? Ne, protože jsem věděla, že je to dobrá kniha. Většinou jsem byla napadaná v ženských časopisech, i když pisatelé byli muži. Někteří kritici byli odvážní.... Ne snad proto, žeby lidé kolem francouzské literatúry byli sexistickí - jenom nejsou dobří."
 

 
     LINKY
Belles de Jour 2: Sophie Marceau - mrkněte na tuhle site kvůli Menteuse.
 

stránka optimalizována pro Netscape Communicator 4.0, rozlišení obrazovky 800x600, author: Jospain